Особливості освітлення у приватному будинку
(стаття підготовлена сайтом https://tvoy-svet.com.ua/)
Створення освітлювальної системи приватного будинку – це непросте завдання, яке вимагає ретельного планування та продуманого вибору джерел світла. Крім вирішення суто технічних завдань, не завадить консультація дизайнера з питань оформлення.
Сучасні заміські будинки будують із розмахом: два-три поверхи, великі кімнати, високі стелі. На відміну від квартири, в них багато додаткових приміщень, коридорів, сходів. Весь простір необхідно якісно висвітлити та організувати зручне управління освітленням.
Насамперед потрібно подумати про достатній доступ природного світла (верхнього, бічного) у кожне приміщення. Вікна мають бути у всіх кімнатах та бажано коридорах. Крім цього не завадять віконні отвори на стінах біля сходових прольотів. Сонячне локалізоване світло необхідне і для цокольного поверху (напівпідвалу), котельні, гаража.
Найчастіше власники котеджів роблять серйозну помилку, створюючи освітлювальну систему за принципом «багато і яскраво». В результаті будівля буквально заливається ріжучим оком світінням від численних люстр та світильників. При цьому немає нормального поділу на світлові зони з можливістю їх роздільного увімкнення/вимкнення.
Адже зонування освітлення є базовою основою при технічному проектуванні та оформленні світлодизайну. Розумно ділити приміщення на окремі функціональні ділянки та висвітлювати їх у міру потреби, використовуючи індивідуальні вимикачі.
Ще один найважливіший аспект – це грамотний вибір світлотехнічного обладнання. Потрібно брати до уваги кілька основних критеріїв:
- вид та особливості моделей;
- тип кріплення (накладне, що вбудовується, підвісне);
- поєднання з варіантом існуючої стелі (натяжний, гіпсокартонний, бетонний);
- енергоефективність (кількість люменів з одного вата потужності);
- енергоспоживання;
- кольорова температура;
- індекс кольоропередачі;
- коефіцієнт пульсацій;
- кут розсіювання;
- стиль виконання (має відповідати дизайну кімнати).
Зрозуміло, постає питання: як заощадити на освітленні будинки великої площі. Реальна економія цілком можлива під час виконання нескладних умов:
- встановлення тільки економічних світлодіодних світильників та led стрічок;
- вибір джерел світла з найкращою світловіддачею;
- обов’язкове зонування з роздільним керуванням;
- використання елементів “Розумного будинку”, що дозволяють програмно налаштовувати сценарії освітлення у кожному приміщенні;
- перевага розподіленої системи, наприклад, точкових лід світильників замість традиційної люстри.