У 2021 році стартувала робота електронних аукціонів, на яких реалізується деревина та пиломатеріали. Майданчиками для проведення торгів стали товарно-сировинні біржі, що отримали ліцензію від держави. Організація та проведення електронних аукціонів регламентується законом «Про товарні біржі» та внутрішніми правилами.
На вітчизняному ринку біржових послуг понад чверть століття працює Українська універсальна біржа. Вона має бездоганну репутацію у ділових колах та надає повний перелік профільних послуг. УУБ має право організовувати та проводити аукціони, на яких реалізуються пиломатеріали.
Робота порталу УУБ
На офіційному сайті товариства з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа» https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/yak-formuetsya-tsina-na-pylomaterialy-v-ukraini/ можна пройти реєстрацію в онлайн-форматі. Торговельний майданчик також містить додаткову інформацію про роботу ринку пиломатеріалів:
- аналітичні статті від провідних фахівців,
- прогнози біржових спеціалістів,
- актуальні новини галузі.
Зручні фільтри розділу «Необроблена деревина та пиломатеріали» дозволяють знайти потрібний лот, а «Календар торгів» містить дані про початок наступного електронного аукціону.
Вартість пиломатеріалів на торгах УУБ
Стартову ціну визначає продавець (виробник). Вона залежить від багатьох факторів, які впливають на ціноутворення конкретного лота. Протягом аукціону учасники висувають власні пропозиції, враховуючи мінімальний крок торгів. У підсумку право на укладання угоди отримує покупець, який надав оптимальний варіант ціни та може виконати умови виробника.
Законність процедури гарантує Українська універсальна біржа. Саме вона забезпечує контроль за виконанням зобов’язань, які беруть на себе учасники. Головними факторами, які впливають на ціноутворення є два чинники.
- Порода деревини, з якої вироблені пиломатеріали.
- Співвідношення попиту та пропозиції.
Точно передбачити коливання вартості на аукціоні важко. Ця характеристика може змінюватися щотижня.
Як змінюється вартість пиломатеріалів в залежності від породи деревини
На вітчизняному ринку пиломатеріалів виробники використовують деревину хвойних та листяних порід. Найбільший попит мають сосна та ялина. Демократична ціна на такі лоти дозволяє реалізувати досить великі об’єми пиломатеріалів. Сосна легка, добре піддається обробці. Ялина, маючи посередні технічні характеристики, відрізняється низькою вартістю.
Серед листяних порід для пиломатеріалів часто використовують деревину берези. Вона імітує різні види поверхонь після відповідної обробки та має доступну ціну. Рідкісні породи дерев (дуб, ялівець) мають більш привабливі властивості, але вартість їх досить висока. Тому такі лоти є дефіцитними та зустрічаються нечасто.
Як співвідношення попиту та пропозиції впливає на підсумкову вартість пиломатеріалів
Високий попит та дефіцит лотів провокують зростання ціни. Велика кількість аналогічних пропозицій від виробників та низька активність учасників електронних аукціонів обумовлюють невелике зростання вартості. Такі ринкові коливання важко передбачити, тому давати точні прогнози щодо ціни можуть лише фахові аналітики.